Чернявський Володимир Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Володимир Чернявський
Народився1846(1846)
Помер1915
Національністьукраїнець
Діяльністьнауковець
Alma materХНУ ім. В. Н. Каразіна
ЗакладХНУ ім. В. Н. Каразіна
Конфесіяправослав'я
РідЧернявські
БатькоІван Чернявський
Герб
Герб

Володимир Чернявський (1846 — 1915) — український зоолог, етнограф, краєзнавець, археолог часів Російської імперії.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив зі шляхетського, козацького роду Чернявських. Можливо був нащадком Василя Чернявського. У 1864 році закінчив Харківську третю гімназію. 1864—1869 роках навчався на кафедрі природної історії фізико-математичного факультету Харківського Імператорського університету, якою керував тоді зоолог Олександр Чернай. Вже студентом Володимир Чернявський захопився дослідженням водних безхребетних. У 1864 році зібрав в околицях Харкова і Миропілля (тоді — Курської губернії, тепер Сумської області України) на річці Псел значну кількість форм з різних родів групи Oligochaet.

Пізніше зарекомендував себе вдумливим дослідником чорноморських ракоподібних (став їх вивчати за порадою професора Олексія Масловського), результати дослідження студент В. Чернявський у 1867 році з успіхом доповів на I з'їзді природознавців і лікарів імперії, представивши опис 60 видів безхребетних, з яких 35 були ракоподібними. Став членом Товариства природознавців при Харківському університеті.

Протягом 1867 року продовжував здійснювати дослідження в Криму. 1868 року досліджував чорноморське узбережжя Кавказу. У 1868—1869 роках працював в Харкові над працею, присвяченій зоографії Чорного моря. У 1869 році заснував зоологічну станцію в Севастополі. Того ж року став учасником II з'їзду природознавців.

У зв'язку із захворюванням на сухоти, а також бажанням продовжувати вивчення чорноморської фауни Чернявський в 1870 році перебрався до Сухум-кале (сучасний м.Сухум, Грузія), де і прожив понад 40 років, займаючись вивченням чорноморської фауни, виявленням і вивченням місцевих археологічних пам'яток, життя і культури абхазів. У 1872 році Володимир Чернявський побудував на сухумській горі Саматаархуа, що височить над містом, дачу. Протягом понад сто років місцевість ця в народі іменувалася «горою Чернявського» (дача згоріла у 2012 році). Він зробив дуже багато для виявлення, популяризації та збереження історичних пам'яток Абхазії.

Чернявський на деякий час під час російсько-турецької війни 1877—1878 років перебрався до Санкт-Петербурга. 2 травня 1877 року османські війська захопили Сухум-кале. Проте внаслідок поганого клімату, що негативного вплинув на здоров'я доволі швидко повернувся до Сухум-кале. У 1879 році брав участь в V археологічному з'їзді в Тифлісі (сучасне Тбілісі).

Наукова діяльність

[ред. | ред. код]

Зоологія

[ред. | ред. код]

Основну увагу В.Чернявський приділяв ракоподібним, серед них — мізидам, серед яких описав безліч нових для науки родів і видів, зокрема родини Petalophthalmidae, Mesopodopsis, Acanthomysis, Archaeomysis, Diamysis, Limnomysis, Neomysis, Onychomysis, Paramysis. Були ним описані нові види груп ракоподібних, зокрема, він першим описав прісноводного краба (Potamon tauricum), який мешкає в невеликих гірських річках, що впадають в Чорне та Егейське моря. Вивчав також чорноморські губки.

Значну увагу приділив вивченню поліхет, описавши 3 нові родини — Polygordiidae, Prorodrilidae, Saccocirridae.

На честь Володимира Чернявського названо:

Етнографія та археологія

[ред. | ред. код]

Перебуваючи в Сухум-кале Чернявський багато уваги приділяв дослідженню історії, природи та етнографії Абхазії. Найзначущішими працями, що присвячені цьому питанню, стали - «Стислий нарис Абхазії» та «Абхазька жінка».

Чернявський першим висунув гіпотезу, що руїни давнього міста Діоскурії знаходяться в Сухумській затоці, неподалік від Сухуму (на глибині 4-6 м). У 1896 році Чернявським було виявлено фрагмент плити з латинським написом про відвідування Себастополіса (біля давнього Сухума) легатом Флавієм Аррнаном в 137 році за дорученням імператора Адріана. Чернявський першим став формувати перелік культурної спадщини Абхазії.

Висунув теорію, що в давнину Чорне море поєднувалося з Індійським та Тихим океанами.

Пам'ять

[ред. | ред. код]
  • 1996 року названо вулицю на честь Чернявського в Сухумі.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Materialia ad Zoographiam Ponticam Comparatam Studiosi Universitatis Charcoviensis / В. Чернявский, V. Czerniavski. — СПб., 1868. — 120 с. : VIII a
  • Русанов К. В. Владимир Чернявский и Черное море // Морской биологический журнал. — 2016. — Т. 1. — № 2. — С. 61–72. (рос.)